zadziałaj dla siebie

Spotkania grupowe – z pomocą dla odchudzających się

„Gdyby sama wiedza czyniła szczupłym, to nikt nie miałby nadwagi".
Każda kobieta w rozmiarze ponad 42 słyszała o kaloriach, zna kilka świetnych ćwiczeń i wypróbowywała zupę kapuścianą. Gdyby kilogramy zrzucało się dzięki jakimkolwiek tabletkom, to w USA, gdzie suplementy i witaminki łyka się garściami nie byłoby epidemii otyłości. A gdyby poczucie winy odchudzało, to bylibyśmy wszyscy szkieletami”.

 

Powyższe słowa rzuciły mi się niedawno w oczy w jednym z ciekawych artykułów. Trudno się z tym nie zgodzić.

 

Odchudzanie się jest sprawą niebywale trudną. Każdy, kto choć raz próbował zrzucić kilka kilogramów wie, o czym mówię. Spalanie tkanki tłuszczowej zawsze kojarzy nam się z licznymi wyrzeczeniami, z systematycznym uprawianiem sportu. I można rzec, że poniekąd jest w tym ziarenko prawdy. Jednak tylko ziarenko, bo nie tylko zdrowe żywienie i ruch gwarantują sukces. Równie ważna – a nawet ważniejsza – jest zmiana swojego myślenia na temat zdrowia oraz trwała zmiana swojego zachowania. I niestety z tym jest gorzej.

 

Każdy z nas, na dobrą sprawę, jest w stanie przez jakiś czas narzucić sobie reżim choćby w spożywaniu odpowiednich posiłków oraz zmotywować się do regularnych ćwiczeń. Każdy potrafi ograniczyć sobie np. jedzenie słodyczy oraz zapisać się na zajęcia sportowe. Jest nam wtedy dobrze z samym sobą, mamy świadomość, że postępujemy rozsądnie, czujemy się coraz lżejsi i mamy satysfakcję z czynionych postępów.

 

Zastanówmy się jednak, dlaczego trwa to na ogół tak krótko? Dlaczego po miesiącu czy dwóch się „rozmyślamy” i wracamy do swoich starych przyzwyczajeń? Czym jest to spowodowane? Dlaczego zaczynamy jeść, co popadnie i rezygnujemy ze sportu? Jakie myśli nam wtedy towarzyszą? Raczej nie są to pozytywne emocje…

 

„Jakaś tajemnicza siła mną steruje…”

 

Wiele osób opowiadając mi o swoich problemach z jedzeniem prosi, bym jakimś sposobem wyciągnęła z nich tę złą moc, która każe im sięgać po czekoladkę, potem kanapkę z bekonem, później dwie kolejne czekoladki. Tym, co zmusza nas do jedzenia drugiego kawałka pizzy wcale nie jest głód ani apetyt (nie oszukujmy się). Tym, co to powoduje jest nawyk, utrata równowagi emocjonalnej, przekonanie, brak kontroli, stres. I to nad tym należy pracować, a nie biec do apteki po kolejne opakowanie tabletek mających rzekomo poskromić apetyt.

 

Bardzo często zastanawiam się, jak daleko jeszcze mogą posunąć się ludzie, chcący zrobić biznes na osobach usiłujących schudnąć. Codziennie powstają nowe firmy, produkujące kolejne magiczne tabletki, tworzą się nowe miejsca, które oferują odchudzające koktajle proteinowe i witaminowe, które mają zastępować normalne posiłki, po których wypiciu problemy podobno „znikają na zawsze” (jedna z moich klientek, zwiedziona kiedyś tą obietnicą, do dziś ma nudności na widok czegokolwiek przypominającego mleko o różnym zabarwieniu i produkty sojowe). Każdego dnia na aukcjach internetowych wystawiane są kolejne suplementy (hitem dziś jest wyciąg z kapusty), pasy wibrujące „wytrząsające” z człowieka tłuszcz, herbatki na spalanie i wiele innych zdumiewających rzeczy.

 

Terapia w grupie oraz podejście kompleksowe

 

Dlaczego o tym piszę? Obserwując ludzi wkoło, słuchając o ich problemach z własnym ciałem i dolegliwościach, doświadczając różnych emocji z tym związanych jestem przekonana o potrzebie pójścia o krok dalej. Tym krokiem jest umożliwienie mieszkańcom miasta grupowej wymiany doświadczeń dotyczących odchudzania się, a przede wszystkim podejścia kompleksowego. Tym, co pomaga w osiągnięciu celu, jakim jest trwały ubytek masy ciała, jest zdobywanie rzetelnej, popartej naukowo wiedzy – takiej, której raczej nie posiądziemy z kolorowych czasopism, ani z reklamy, która mąci nam w głowach i pogrąża jeszcze bardziej, ani z książek o kolejnych modnych dietach cud. Tym, co pomaga wyzwolić się z niechcianych myśli (i kilogramów) jest również swego rodzaju psychoterapia. Dzięki zajrzeniu w głąb siebie, można uświadomić sobie swoje błędy oraz przyczyny podjadania.

 

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie