zadziałaj dla siebie

Czy odchudzanie trzeba planować?

                                
Może się wydawać, że to dziwne pytanie, bo przecież „każdy” planuje odchudzanie. Spójrz jednak na to od innej strony: czy można planować w przyszłości zdrowo się odżywiać? Dziwny plan… Skoro to planujesz, to znaczy, że w tej chwili świadomie źle się odżywiasz z wszelkimi tego konsekwencjami. Zastanawiałeś się dlaczego to robisz?

 

Planowanie pierwszego dnia „na diecie”?

 

W wielu poradnikach poruszających problem odchudzania, można przeczytać, że warto sobie zaplanować konkretny dzień, w którym zacznie się odchudzać (przekształcać zachowania antyzdrowotne w prozdrowotne). Może i jest to jakiś pomysł… jeśli ma Ci to pomóc, to czemu nie! Chcę jednak Ci pokazać, że coś tu nie pasuje. To trochę tak, jakbyśmy sobie planowali, że od przyszłego tygodnia zaczniemy spać, a w tym jeszcze postaramy się nie kłaść do łóżka. Organizm zacznie w końcu domagać się snu. Tak samo jak domaga się właściwego pokarmu, by mógł sprawnie funkcjonować.


Aby schudnąć należy odżywiać się zdrowo – i to nie ulega wątpliwości. Zdrowe żywienie daje nam jednak nie tylko możliwość uzyskania szczupłej sylwetki. Daje nam o wiele więcej korzyści! Największym problemem człowieka usiłującego stracić na wadze jest to, że traktuje zdrowy styl życia, jako cel do osiągnięcia tylko i wyłącznie szczupłej sylwetki. Rezultat jest na ogół taki, że po odnotowanym spadku masy ciała przechodzi do starych i złych nawyków. Nie tędy droga! Zdrowy styl życia nie może mieć końca. Inaczej za długo nie nacieszysz się szczupłym ciałem.

Zastanów się, jakby było, gdybyś zakodował sobie, że odżywiasz się prawidłowo oraz ćwiczysz tylko po to, by uzyskać pełnię zdrowia, a spalenie tkanki tłuszczowej będzie jedynie efektem ubocznym tych działań? Zbędna tkanka tłuszczowa jest prawie zawsze wynikiem złego stylu życia. Dlatego zmień styl życia, aby się jej pozbyć! Wydaje się to sensowne prawda?

 

Zaplanuj, w jaki sposób będziesz działał

 

Planowanie jednak może się przydać. Otóż warto przemyśleć, czy będziesz w stanie radzić sobie sam w dokonywaniu tych wszystkich zmian w swym życiu, czy poprosisz o pomoc specjalistę - trenera, instruktora, doradcę żywieniowego. Kiedy już postanowisz, zaplanujesz konkretne działania (sam, bądź ktoś zrobi to razem z Tobą) pozostaje Ci działać. Wydawałoby się proste, ale nie zawsze jest. Musisz być bowiem konsekwentny. Twoja wytrwałość oraz cierpliwość zaprowadzą Cię naprawdę daleko. Przemyśl jednak to, o czym napisałam wyżej – nie myśl o tym, że się odchudzasz. Ty po prostu zdrowo żyjesz. I tyle!

 

Prowadź dzienniczek – jeśli ma Ci to pomóc

 

Niektóre osoby nie rozstają się z kalendarzem, w którym zapisują sobie ważne sprawy, spotkania, rzeczy do zrobienia. Te osoby zapewne będą również skłonne prowadzić dzienniczek zdrowego stylu życia. Może dla niektórych to dziwnie brzmi, ale jest to dość pomocne narzędzie. Możesz bowiem kontrolować swoje działania i notować to, co nie było do końca właściwe. Wiesz dzięki temu, w jakim momencie teraz się znajdujesz – czy już przyzwyczaiłeś się do regularnych ćwiczeń, czy jeszcze nie. Wiesz również, czy święta i wszelkie imprezy stanowią dla Ciebie sytuację stresową, czy radzisz sobie bez żadnego problemu przy zapełnionym po brzegi stole.

Dzięki notatkom możesz analizować wiele ważnych kwestii. Można robić to również w myślach, ale istnieje ryzyko, że zapomnisz. Na papierze wszystko będzie dla Ciebie przejrzyste i łatwiej dokonasz wszelkich potrzebnych korekt. Dzienniczek zdrowia jest również elementem motywującym – skoro już tyle zapisałeś, tyle zmian poczyniłeś, nadal snujesz plany, zmieniasz nawyki, poprawiasz to i tamto - mocniej wierzysz w sukces.

 

Sprawdź, co na Ciebie lepiej zadziała

 

Nie dla każdego jednak taka forma pracy nad zmianami będzie odpowiednia. Znam osoby, które przez prowadzenie dziennika traciły motywację. Dlaczego? Otóż zbyt szczegółowy plan działał na nich zniechęcająco. Miały wyrzuty sumienia, gdy nie udało im się zrealizować konkretnego punktu. W efekcie rezygnowały całkowicie z dalszej pracy nad sobą. Taki scenariusz wynika zapewne z faktu, że w życiu każdego człowieka są sytuacje, kiedy nadejdzie chęć „wyluzowania” i poddania się chwili – rodzina przy stole, grill, urlop, miła atmosfera itp. Wówczas plan nie do końca jest realizowany, a na papierze bardzo dobrze to widać. Swoje sumienie i myśli możesz nieco zagłuszyć, zaś tego, co napisałeś – nie.


Jest jeszcze coś, o czym warto wiedzieć. Ludzie, którzy spisują swoje cele i plany na papierze, łatwiej je osiągają. Mówią o tym  badania i doświadczenia różnych ludzi. Dzieje się tak, ponieważ szybciej utrwalają sobie je w głowie i w przyszłości kierują swoim życiem w odpowiedni sposób. Godne przemyślenia.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie